80SQ045NRLG
- Наличие: Под заказ 3-4 недели
Выпрямитель Шоттки, Одиночный, 45 В, 8 А, DO-201AD, 2 вывод(-ов), 550 мВ.
The 80SQ045NRLG is a 2-pin 45V 8A axial-lead Schottky Rectifier features an epitaxial construction with oxide passivation and metal overlap contact and all external surfaces corrosion-resistant and terminal leads are readily solderable finish. The Schottky rectifier employs the Schottky barrier principle in a large area metal-to-silicon power diode. It has state-of-the-art geometry. It is ideally suited for use as rectifiers in low voltage, high frequency inverters, freewheeling diodes and polarity protection diodes.
| Характеристики | |
| SVHC (Особо Опасные Вещества) | No SVHC (17-Dec-2015) |
| Количество Выводов | 2вывод(-ов) |
| Конфигурация Диода | Одиночный |
| Линия Продукции | 80SQ0 Series |
| Максимальная Рабочая Температура | 125°C |
| Максимальное Значение Напряжения Vrrm | 45В |
| Максимальное Прямое Напряжение | 550мВ |
| Максимальный Импульсный Прямой Ток Ifsm | 140А |
| Средний Прямой Ток | 8А |