SN65LVDM050D
TRANSCEIVER, LVDS, 100MBPS, SOIC-16.
The SN65LVDM050D is a differential Line Driver and Receiver uses low-voltage differential signaling (LVDS) to achieve high signaling rates. This circuit is similar to TIA/EIA-644 standard compliant devices (SN65LVDS) counterparts, except that the output current of the drivers is doubled. This modification provides a minimum differential output voltage magnitude of 247mV across a 50R load simulating two transmission lines in parallel. This allows having data buses with more than one driver or with two line termination resistors. The receiver detects a voltage difference of 50mV with up to 1V of ground potential difference between a transmitter and receiver. The intended application of this device and signaling technique is point-to-point half duplex, baseband data transmission over a controlled impedance media of approximately 100R characteristic impedance. The transmission media may be printed-circuit board traces, backplanes or cables.